Prejav k rôznym príležitostiam

prejav na svadbuJe pravdou, že prejavy môžu byť napísané k rôznym príležitostiam. Predstavte si napríklad príhovor “krstného otca” knihy pri jej krste, prejav kurátora múzea pri otvorení novej výstavy aj príhovor riaditeľky školy k žiakom na začiatku alebo na konci školského roka. Situácií, kedy sa môže predniesť prejav, je obrovské množstvo a keby sme ich mali všetky vymenovať, tak by sme asi poriadne zostarli.

Napriek tomu je však existujú prejavy, ktoré sa pomerne často vyžadujú. Uveďme si pár príkladov.

Slávnostný prejav k narodeninám

Predstavte si, že váš bývalý kolega a dobrý kamarát oslavuje svoje 60. narodeniny. Vy máte tú česť predniesť príhovor na jeho oslave a všetka pozornosť bude sústredené na vás, a preto by ste si mali dať záležať. Navyše narodeniny oslavuje každý, preto je tento typ prejavu veľmi častý.
Obsahovať by mal vtipné (ale slušné) spoločne prežité príhody, dosiahnuté úspechy oslávenca alebo by mal vyzdvihnúť jeho dobré črty. Prejav by mal byť plynulý, jednoduchý, mal by potešiť oslávenca a zaujať všetkých prítomných na oslave.

Vianočný prejav

Primátori miest sa zvyknú každé Vianoce prihovárať občanom. Ich prejav môže pár vetami zhrnúť prežitý rok, vyzdvihnúť pozitívne zmeny v meste a čo je hlavné, mal by celý vyznieť pozitívne. Ľuďom treba popriať pokojné sviatky, šťastie v rodine aj v živote. Keďže sa blíži nový rok, s ním prichádzajú aj nové ciele a je vhodné optimisticky vyjadriť vieru v ich naplnenie.

Prejav na svadbu

Pre človeka nie je svadba každodenná záležitosť, hoci by sa to pri dnešnej rozvodovosti nemuselo tak javiť. Svadba si vyžaduje svoju úroveň, je predsa v živote človeka veľmi dôležitá. Prejav na svadbe prednáša viacero ľudí, napríklad nevestin otec či ženích. V prejave treba dbať predovšetkým na to, že v publiku sedia nielen priatelia a známi, ale aj rodina, ku ktorej nemôžeme prehovoriť tak, ako k priateľom. Prejav by mal byť slávnostný, ale napriek tomu môže byť zábavný, no musí zostať decentný.

Slávnostný prejav na stužkovú slávnosť

Rok čo rok sa posledné ročníky stredných škôl pripravujú na stužkovú slávnosť. Je to asi prvá významnejšia spoločenská akcia, na ktorej sa študenti zúčastnia. Prednesú svoj ďakovný prejav rodičom a  učiteľom. Prejav na stužkovú slávnosť musí mať pripravený aj riaditeľ školy a väčšinou i zástupca z rodičov. Keďže väčšina osôb sa medzi sebou pozná, prejav sa môže niesť v uvoľnenejšom duchu. Spomenúť sa oplatí aj vtipné príhody, ktoré sa stali počas “odierania školských lavíc“.

Ako vidíte, vo svojom živote sa možno veľakrát stretnete s nutnosťou napísať prejav. Je ťažké zaujať ním každého a aby ste vytvorili vynikajúci prejav, potrebujete mať cit. Musíte vedieť, kto bude vaše publikum a ako ho zaujať. Pôsobiť umelecky nie je ľahké.


19 reakcií na “Prejav k rôznym príležitostiam

    • Viem, že potrebujete prejav na otvorenie školského roka, ale skúste sa inšpirovať tým záverečným:
      https://www.akopisat.sk/prejav-a-prihovor/slavnostny-prejav-rozlucka-so-skolou

      Základom je správne osloviť všetkých prítomných v poradí podľa spoločenskej dôležitosti.

      V úvode uveďte základnú myšlienku, o ktorej bude prakticky celý prejav. Napríklad prirovnáte každoročné chodenie do školy k migrácii vtákov do teplých krajín (len to spravíte umeleckejšie).

      V jadre rozvíjate túto myšlienku, snažíte sa do nej zakomponovať niečo blízke žiakom, odhadnúť, ako trávili prázdniny a načrtnúť, čo ich čaká.

      V závere sa musíte opäť vrátiť k myšlienke, ktorá bola v úvode. Pomocou nej ukončite prejav, ale inými slovami ako v úvode. Napríklad poviete, že aj vtáky sa vracajú späť z letných krajín domov a tak sa aj žiaci vrátili do školy, kde im prajete príjemne strávený školský rok.

  1. Ako napísať argumentačný prejav na nejakú tému, v ktorej máme nájsť výhody a nevýhody danej témy?

    • Martina, v prvom rade si musíte spraviť rozbor danej problematiky. Vypíšte si všetky výhody a nevýhody, ktoré Vám napadnú. Spýtajte sa aj iných ľudí, aby ste mali v každom zozname veľa položiek.

      V úvode prejavu vytýčte problém a objasnite ho čitateľovi. Potom by ste sa asi mali postaviť na niektorú stranu. Buď ste za, alebo proti.

      Argumentačný prejav je založený na argumentovaní, teda prekladaní dôkazov o svojich tvrdeniach. Takže v jadre vždy spomeňte výhodu a dokážte ju nejakým príkladom.
      Spomeňte aj nevýhodu a snažte sa ju vyvrátiť a označiť za nepravdivú. Takto pokračujte celým jadrom.

      Záver je na to, aby ste podali definitívne stanovisko k téme. Napíšte, že na základy daných dokázaných tvrdení a faktov by mal každý dospieť k takému a takému stanovisku.

    • Laura, ak máte voľný výber témy, potom si zvoľte takú, o ktorej veľa viete. Na mobilizujúci prejav sa hodia témy, kde môžete dobre argumentovať, a tak vlastne ľudí mobilizovať.
      Môže to byť napríklad boj proti znečisťovaniu prírody, pomoc chudobným ľuďom, boj za demokraciu. Proste niečo, k čomu môžete ľudí vyzvať.

      Čo sa týka štruktúry, tak:
      1. Postavte pred ľudí problém. Napr. to, že Žltá rieka v Číne je najznečistenejšia rieka na svete.
      2. Rozvíjajte problém do hĺbky. Poukážte na celosvetové znečistenie.
      3. Navrhnite riešenie problému. Argumentujte, prečo bude toto riešenie dobré a čo prinesie.
      4. Mobilizujte! Vyzvite ľudí do akcie. Napr. aby triedili odpad v tomto prípade.

      Dúfame, že som Vám trochu pomohli.

  2. Dobrý deň,chcela by som sa opýtať ako napísať vhodný prejav/príhovor na Vianočnú besedu.Vopred ďakujem 🙂

    • Pre príhovory na oslavy narodenín všeobecne platí, že by mali byť osobnejšie než iné druhy príhovorov. Skúste si spísať rôzne zážitky, ktoré ste spolu prežili. Popýtajte sa ďalších členov rodiny. Popíšte, ako ho vnímate. To by Vám malo priniesť dobrý základ pre príhovor.

    • Skúste si zistiť základné informácie o jeho živote a diele. Začnite niečim všeobecným, čo všetkých zaujme, významným počinom jeho života. Potom môžete vybrať zaujímavé okamžiky jeho života, akým bol človekom, tiež nezabúdajte pridať citáty, prípadne čo o ňom povedali jeho blízki. Na záver sa môžete vrátiť k tomu, čím ste začali a ešte raz to zdôrazniť.

    • Skúste sa rozhodnúť podľa toho, o akú udalosť ide. Ak je to otvorenie detského ihriska, musíte prispôsobiť štýl deťom. Ak ide o otvorenie nového priemyselného areálu, mali by ste zachovať formálnejší jazyk.

  3. mohli by ste mi poradiť príhovor na 60tku ocovi , s ktorým som bola v kontakte až od mojich 18rokov
    dakujem

  4. Dobrý deň. Potrebovala by so napísať príhovor na odovzdanie občianstva obce potomkovi Coburga , ktorý navštívi našu obec k 750 výročiu Svätého Antona. Poradíte mi? Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *