Freakonomics – skrytá stránka všetkého

Podtitul tejto publikácie naznačuje, že nie je všetko také, ako to vidíme. O zmenu nášho videnia, resp. myslenia, sa autori snažia v každej kapitole a to veľmi netradičným spôsobom. Odhalí Freakonomics skutočne skrytú stránku všetkého?

Freakonomics – skrytá stránka všetkéhoV úvode knihy ekonóm Steven D. Levitt a spisovateľ Stephen J. Dubner učia čitateľa, ako sa dostať k podstate veci. Základom je správne položená otázka, ktorá by mala byť zaujímavá.

A ako taká otázka vyzerá? Napríklad by ste možno chceli vedieť, čo majú spoločné učitelia a zápasníci sumo  alebo prečo bývajú drogoví díleri tak dlho u svojich matiek.

Autori si tieto otázky položili a pomocou štatistických údajov došli k zaujímavým záverom. Je možné, že niektoré odpovede na položené otázky vás nepotešia.

Vo Freakonomics sa rieši otázka potratov z pohľadu ekonóma, odhalíte ako prispieva rodičovská výchova k úspechu dieťaťa a pomerne často budú spomínané aj rasové rozdiely. Všetko, samozrejme, podložené dátami z prieskumu.

Freakonomics mi veľmi pripomína knihu Výnimoční od Malcolma Gladwella. Tento autor sa tiež venoval objasňovaniu rôznych záhad pomocou logického myslenia a štatistík. Výnimoční boli takisto delení na krátke kapitoly a cieľ oboch týchto publikácií je podobný – zmena myslenia.

Treba si uvedomiť, že na každú vec sa môžeme pozerať z rôznych hľadísk. Navyše, niekedy nás zradí vlastná logika. To, čo by malo mať nejaký účinok ho v skutočnosti nemá a naopak.

Výborným príkladom je situácia v USA koncom 20. storočia. Náhle došlo k nárastu kriminality a nikto si nevedel vysvetliť, čím to je. Odborníci chrlili jednu hypotézu za druhou a nikto nevedel, kde je ukrytá pravda. Vízie do budúcnosti boli temné, keď zrazu začala kriminalita prudko klesať. Mali na to vplyv opatrenia polície v uliciach, zmena väzenského systému alebo počet dôchodcov? V skutočnosti ani jedno z tohto, ale niečo, čo sa odohralo omnoho dávnejšie. To si však už prečítajte sami, nech neprídete o prekvapenie.

Hoci kniha nepatrí k tým najhrubším, má čo ponúknuť každému zvedavému človeku, ktorý má myseľ otvorenú. Nad niektorými informáciami budete ešte dlho rozmýšľať aj dávno po prečítaní knihy. Je pravdou, že Freakonomics nedosahuje úroveň Malcolma Gladwella, ale aspoň mu je tesne v pätách.

A či splní Freakonomics – skrytá stránka všetkého to, čo sľubuje? Určite áno, lebo na všetky otázky poskytnú autori podložené odpovede. Tie sa môžete dozvedieť, keď si knihu sami prečítate.


2 reakcií na “Freakonomics – skrytá stránka všetkého

  1. Niekedy sa možno ocitne v mojej poličke…

    No zdá sa mi to skôr mierny opak inteligentného čítania a na čítanie rozptlyujúcich kníh mám príliš málo času…

    • Áno, je to skôr populárna literatúra ako náučná. Ale je zaujímavé sledovať, čo všetko dokážu štatistiky prezradiť 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *