Obchodovanie s doménami – aké sú možnosti zarábania?

Internet v posledných rokoch poskytuje množstvo spôsobov, ako investovať svoje peniaze a zarábať. Veľmi populárne sú investície do domén, kedy si obchodník vytipuje voľné domény so zaujímavým menom, o ktoré by v budúcnosti mohol byť záujem, následne danú doménu zaregistruje a uskutoční predaj. Treba však zdôrazniť, že populárne témy sú už zväčša vykúpené, no na druhej strane neustále vznikajú nové investičné príležitosti, ktoré sa oplatí sledovať. Aké sú momentálne najobľúbenejšie témy? Sú to predovšetkým financie, filmy, seriály i šport. Dnes už sa vám podarí asi veľmi ťažko nájsť jedinečné doménové meno, ktoré by doposiaľ nebolo registrované. Avšak s rastom internetu vám môžu vynášať i také „béčkové“ domény.

Čo je doména?

Slovo doména je skratka, ktorej by sme po správnosti mali hovoriť „doménové meno“. Je to unikátna adresa na internete, ktorá sa priamo píše do internetového prehliadača. Ide v podstate o link, ktorý denno-denne zadávame do adresného riadku, keď si chceme pozrieť akúkoľvek stránku na internete. Z technického pohľadu má doménové meno hlavnú funkciu v tom, že nahradzuje zložitý číselný kód priradený každému počítaču pripojenému k internetu. Tento číselný kód sa nazýva IP adresa.

Z histórie domén

Vedeli ste, že prvá doména bola zaregistrovaná už v roku 1985? Neuveriteľné, však? Spočiatku však na doméne nefigurovali webové služby, ale predovšetkým emaily. O niekoľko rokov neskôr sa začínajú objavovať prvé webové stránky, pričom už v roku 1993 existovalo viac ako 50 serverov na celom svete! Spoločnosť Network Solutions sa rozhodla registráciu domén spoplatniť, čiže od roku 1995 bola táto služba spoplatnená.

Podnikanie s doménami

Rozhodli ste sa pre podnikanie s doménami? Predtým, ako sa rozhodnete pre tento spôsob zárobku, je dôležité splniť niekoľko kritérií, ktoré sú vcelku jednoduché – vašim cieľom je lacno získať, prípadne kúpiť a následne predať so ziskom.

Registrácia domény

Proces tvorby novej domény, ktorá doposiaľ neexistuje, je jednou z foriem jej nadobudnutia. Vašou úlohou je vybrať si registrátora, ktorý ju prostredníctvom webového rozhrania zaregistruje, no treba mať na pamäti, že k webovému rozhraniu majú prístup len oprávnené osoby! Treba zistiť, či je vami vybraná doména voľná. V prípade, že nie je, zistite, kto ju vlastní a aký registrátor doménu spravuje. Dobré je tiež zistiť, či doménu naozaj niekto využíva alebo dokedy ju má zaplatenú. Overujúce formuláre nájdete na mnohých webových stránkach,  no zväčša je možné overiť si, či je doména voľná priamo na stránke registrátora – po zadaní názvu vami zvolenej domény zistíte, či je voľná alebo nie. Ak voľná bude, máte možnosť ju zakúpiť. Poďme si teda zhrnúť, čo musíte spraviť, aby vaša doména začala existovať:

  • vymyslieť a navrhnúť názov domény,
  • overiť, či je voľná,
  • registrácia u poskytovateľa domén,
  • zaplatiť ročný poplatok,
  • opakovane platiť poplatok.

Registrátori môžu mať rozdielne ceny, ale vzhľadom ku konkurencií sa nebudú od seba výrazne líšiť. Cena začína približne na 5,00 USD, čiže ak ste sa rozhodli pre podnikanie týmto spôsobom, v budúcnosti sa vám môže vrátiť až 100-násobok investície!

Kúpa domény od jej držiteľa

Čo však spraviť v prípade, že vami zvolenú doménu už niekto vlastní a vy ju predsa len chcete? Obvykle je postup rovnaký – osloviť držiteľa domény a zistiť, či nie je doména na predaj. Niekedy je dokonca možné vyplniť formulár pre potenciálnych záujemcov, čiže vám neostáva nič iné, ako len čakať. Ak by ste chceli získať údaje o držiteľovi domény, jednou z možností sú WHOIS záznamy (whois.sc), vďaka ktorým môžete získať emailovú adresu držiteľa.

Doménové aukcie

Ďalšou z možností, ako získať doménu, je jej dražba. Princíp je v podstate rovnaký ako pri akejkoľvek aukcií. Znamená to, že záujemcovia zvyšujú ceny za danú doménu a najlepšia ponuka vyhráva. Buďte však na pozore a neplaťte za doménu výrazne vyššiu cenu ako ste spočiatku plánovali!

Odchytenie domény

„Odchytenie domény“ je špeciálna služba, ktorá umožňuje jej registráciu ihneď po exspirácií. Čo to v praxi znamená? Držiteľ si doménu nepredĺžil, a to z viacerých príčin – nezáujem, nevedomosť, nezaplatenie ročného poplatku, ba dokonca smrť. Výhodou teda je, že si môžete zaregistrovať doménu, ktorá je obsadená pôvodným držiteľom, ktorý ju už z akéhokoľvek dôvodu nepredĺžil. A ako to teda funguje? Buď doménu získa ten, ktorý zadal „odchyt“ ako prvý, čiže ostatní zadávateľa nemajú šancu  alebo si záujemca objedná doménu u niektorej spoločnosti, ktorá mu ju predá za fixný poplatok.

Speňaženie domén – monetizácia 

Parkovanie domén je služba, ktorú ponúka každý slušnejší webhoster. Spočíva v tom, že k registrovanej doméne sú webhosterom vedené DNS záznamy, čo je nutnosť, aby mohla doména vôbec existovať. Užívateľovi, ktorý vo svojom webovom prehliadači zadá adresu takejto domény (bez webhostingu, bez prezentácie), bude vypísaná chyba alebo sa mu zobrazí štandardizovaná webová stránka. Na nej sa dozvie, že je doména zaregistrovaná, no v súčasnosti nie je prepojená so žiadnou prezentáciou. Alternatívnou metódou je presmerovanie domény na iné miesto na webe. Je to možnosť, ktorú webhosteri ponúkajú tiež. Oproti bežnému doménovému presmerovaniu má táto funkcia väčšinou svoje obmedzenia, no dalo by sa povedať, že nie je plnohodnotná. Pre mnohých majiteľov domén je to však lepšia varianta, než nechať užívateľa dívať sa na prázdnu stránku.

Parkovanie domény je v podstate to isté, ako parkovanie auta. Dočasná služba, ktorú využijete len do doby, pokiaľ nenastane čas spojiť zaregistrovanú doménu so skutočným obsahom alebo na nej začať prevádzkovať webovú aplikáciu. A rovnako ako aj s parkovaním auta, tak aj za doménu je potrebné zaplatiť. Parkovné býva nízke, prípadne ide o službu, ktorá je prevádzkovateľom webhostingu poskytnutá úplne zdarma. Ak chcete aj vy zarábať týmto spôsobom, treba si uvedomiť, že poznáme dva typy domén. Generické domény sú ľuďom všeobecne známe, čiže ide o kľúčové slová, ktoré zabezpečujú vysokú návštevnosť. Preklepové domény sú už podľa samotného názvu „preklepom“, čiže sú podobné generickým doménam, no ich názov nie je zadaný správne (stačí zadať chybné písmeno)! Práve preklepové domény môžu pomôcť zarobiť ich majiteľom niekoľko tisícok dolárov, no z právneho hľadiska nie je všetko v poriadku – ide o skrývanie sa za pôvodnú stránku (napr. zoutube.com), keďže cieľom užívateľa bolo navštíviť originálnu webovú stránku (youtube.com)!

Predaj domén

Ako už isto viete, doménu nie je možné fyzicky vlastniť, no je možné ju prenajať. Väčšinou sa prenajíma na rok, za určitý ročný poplatok, ktorý treba platiť pravidelne, v opačnom prípade bude doména exspirovaná. Predaje môžu byť pasívne a aktívne. Čo sa týka prvého typu, čiže pasívneho predaja, tento spôsob umožňuje pridanie domény na rôzne webové stránky, a to úplne zdarma, resp. za províziu z predaja. Okrem toho je možné na stránke zobrazovať PPC reklamu, čiže zarábať môžete aj takýmto spôsobom. Aktívne predaje si vyžadujú viacej úsilia, no sú omnoho efektívnejšie! Vašou úlohou bude zhromažďovanie informácií o potenciálnych záujemcoch a ich kontaktovanie, ale i získavanie leadrov. Výhodné bude, ak si na začiatku stanovíte stratégiu a budete si zaznačovať, ako sa vám darí, prípadne, čo by ste mohli zmeniť.

Vytipovanie voľnej domény so zaujímavým menom, jej zaregistrovanie a následný predaj, predstavuje slušnú formu zárobku. Netvrdím, že ide o lukratívny biznis, ktorý vám pomôže zarobiť milióny, no pokiaľ sa danej problematike rozumiete, máte dávku trpezlivosti i kreativity pri vymýšľaní názvu, môže ísť o formu obchodovania, ktorá vám pomôže niečo si privyrobiť. Webová stránka dforum.sk vám pomôže nájsť odpovede na všetky vaše otázky, takže ak máte v niečom ešte predsa len nejasno, ste na správnom mieste!

 

 

 


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *