5 odpovedí, ktoré vám pomôžu vytvoriť úspešnú kampaň

Predtým, než sa rozhodnite spustiť reklamnú kampaň, mali by ste si položiť niekoľko otázok a podrobne na ne odpovedať. Vďaka tomu prestanete „tápať v tme“, znížite riziko zlyhania celej akcie a vyhnete sa možným stratám.príprava reklamnej kampane

Ako znejú tie dôležité otázky?

Čo chcete propagovať?

Na základe prieskumu trhu a údajov z vlastnej firmy by ste sa mali rozhodnúť, čo bude stredobodom vašej reklamy. Môže to byť slabo sa predávajúci produkt/služba alebo to, čo vám prináša najväčší zisk.

V prípade väčších firiem môže byť základom celej kampane samotná značka, čo ale vzhľadom na poznatky z oblasti neuromarketingu nemusí byť vhodné.

Aké sú vaše ciele?

Ak si nestanovíte ciele, nebudete mať na konci čo vyhodnocovať. Vytýčte si primárny cieľ a možno pár vedľajších. Majte počas celého procesu tvorby reklamy na pamäti, čo chcete dosiahnuť a prispôsobte tomu všetko ostatné.

Cieľom nemusí byť nutne len zvýšenie predaja, ale aj informovanie o novinkách, odlíšenie sa od konkurencie alebo zlepšenie povedomia o značke.

Kde bude prebiehať realizácia?

Už viete, čo budete propagovať a čo chcete dosiahnuť. Na základe týchto informácií môžete vybrať najvhodnejšie miesto pre vašu reklamu. Vyberte si médium spomedzi televízie, rozhlasu, tlače, webu a ďalších. Potom nasleduje výber konkrétneho poskytovateľa reklamy a jej umiestnenia. S tým už ale súvisí nasledujúca otázka.

Akú formu si zvolíte?

Výber média vám vytvorí užšiu ponuku, ale stále máte veľa možností. Napríklad na internete si môžete zvoliť bannerovú a kontextovú reklamu, direct e-mail, PR článok a iné.

Rozhodujte sa, samozrejme, na základe predchádzajúcich odpovedí a v podstate už máte takmer všetko hotové.

Koľko vás to bude stáť?

Ešte pred spustením kampane by ste si mali zostaviť rozpočet. Pripravte si predbežnú kalkuláciu nákladov a overte si, či je pravdepodobné, že vôbec dosiahnete zisk. Rátajte aj s určitým intervalom na prekročenie výdavkov a pri očakávanom zisku rozmýšľajte realisticky.

Odporúčam, aby ste vašu kampaň vyhodnocovali priebežne, vďaka čomu ju v prípade veľkého neúspechu môžete včas zastaviť. Na záver by ste si mali pripraviť jej vyhodnotenie.

Úspešnú reklamu môžete používať dlhodobo, ako to odporúča aj David Ogilvy vo svojej knihe Spoveď muža, ktorý vie robiť reklamu. Otázne ostáva, či sa nedá spraviť ešte lepšia.


4 reakcií na “5 odpovedí, ktoré vám pomôžu vytvoriť úspešnú kampaň

  1. Nemenej dôležité je definovať si cieľovú skupinu reklamnej kampane. Kto bude publikum a tomu prispôsobiť ostatné atribúty ako forma reklamných jednotiek, miesto umiestnenia, aj čas a podobne. Následne od konkrétneho umiestnenia reklamy sa bude odvíjať samotné prevedenie konkrétnej reklamnej jednotky – farebné ladenie, spôsob zvýraznenia a pod. Celé je to pomerne komplikovaný proces, ak chceme pristupovať naozaj komplexne 🙂

  2. Mno ještě bych doplnil, že důležité je také poznat konkrétní skupinu zákazníků na které se zaměřit. Třeba pro studenty 15-20 let nebo pro prodejce nábytku nebo pro matky s dětmi apod. Tj znát přesnou cílovou skupinu. Pak jsou peníze na reklamu vynaložené nejlépe. Určitě je lepší vložit cílenou reklamu na dané publikum, které náš produkt zajímá…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *