Ako narábať s terminológiou v online svete

Nemusíme byť veľkými odborníkmi, aby sa aj v našej reči vyskytovali odborné termíny. Dokonca ich používame pomerne často, keď hľadáme niečo špecifické na internete. Práve tu možno leží rozdiel medzi online a inými médiami. Na internete musíme rozmýšľať aj nad tým, čo inde neexistuje.odborná terminológia v článku

Používať vôbec odborné slová?

Osobne ako copywriter zastávam názor, že sa treba prispôsobiť cieľovej skupine čitateľov textu. Ideme písať pre jadrových fyzikov? Potom je používanie slov z danej oblasti prakticky nutnosťou a nie voľbou.

Väčšinu našich textov však píšeme pre úplne inch ľudí. Vždy musíme myslieť na to, či náš čitateľ bez problémov porozumie tomu, čo napíšeme. Úlohou copywritingu je podať informáciu zrozumiteľne a zaujímavo, aby sme dosiahli stanovený cieľ (napríklad predaj). Preto treba radšej používať slová zo stredu slovnej zásoby a nie z okraja.

Samozrejme, výnimku tvoria prípady, kedy je názov technológie tým, čo daný produkt špecializuje a odlišuje od konkurencie.

Musíme sa vždy vyjadrovať spisovne?

Naša milovaná slovenčina nás vie niekedy poriadne potrápiť. Predstavme si ale situáciu, kedy sa vedome rozhodujeme, či nepoužiť radšej nespisovnú verziu. Vedzte, že takáto situácia vzniká celkom často.

Mnohé pomenovania sa medzi ľuďmi už zaužívali ako nespisovné. Preto ich aj takto vyhľadávame cez vyhľadávače a očakávame, že nájdeme správny výsledok.

Teraz sa na to pozrime z druhej strany. Ak chceme, aby ľudia našli to, čo ponúkame, musíme to písať vo vhodnom tvare. Teda aj na úkor spisovnosti.

Ako príklad si môžeme uviesť dvojicu výrazov „spodná bielizeň“ a „spodné prádlo“. Spisovný výraz „spodná bielizeň“ hľadajú ľudia až 6-krát menej ako nespisovné „spodné prádlo“! Ako majiteľ obchodu s takýmto tovarom by ste prišli o 83% možných zákazníkov, keby ste uprednostnili spisovnosť.

Veru, v online marketingu musí ísť často spisovnosť bokom, ak chceme dosiahnuť dobré výsledky. Tu by som vás rád varoval pred jednou situáciou. Ak si niekedy od nás necháte pripraviť texty a rozhodnete sa ich poslať na korektúru (znova, lebo naše texty už sú skontrolované), tak môžete prísť o starostlivo zvolené nespisovné výrazy.

V tomto bode by som ešte spomenul, že niekedy potrebujete nesprávny tvar slova kvôli efektu, napríklad aby ste boli „cool“. Najčastejšie sa s tým môžete stretnúť v titulkoch bannerov alebo textových reklám.

Ako vidíte, nie vždy sa oplatí používať odborné termíny alebo spisovné slová. Ani my nepoužívame pomenovanie „advertoriál“, ale namiesto toho máme medzi službami PR články.

Na záver už len jedno pravidlo: „Vždy myslite na to, ako rozprávajú tí, pre ktorých píšete.“

Ak sa vám článok páčil, podporte ho zdieľaním na Twitteri alebo Facebooku.


5 reakcií na “Ako narábať s terminológiou v online svete

  1. Spätné upozornenie: Ako narábať s terminológiou v online svete | Milujeme slovenčinu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *