Ako na prednes prejavu

prednes prejavuPríhovor nestačí len vytvoriť, resp. napísať, ale je potrebné naučiť sa ho predniesť. Ako však má vyzerať taký prednes? Existuje viacero rád, ktoré by vám mohli pomôcť. Tie, ktoré poznáme, uvádzame práve v tomto článku.

Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku

Každý prejav určený na prednášanie je vhodné nahlas čítať pred zrkadlom. Uvidíte, či dostatočne artikulujete, aké je držanie vášho tela a ako sa tvárite. Toto si bežne neuvedomujete, ale keď sa vidíte, dokážete napraviť niektoré chyby. Základom je odstrániť hrbenie sa, nadmernú gestikuláciu a neprirodzenú mimiku.

Prednes pred publikom

Poproste niekoho známeho, aby si sadol a vypočul si váš prejav. Snažte sa s ním udržiavať očný kontakt a zachovať tempo reči. Napokon sa spýtajte na názor vášho diváka. Zistite, čo sa mu nepáči na vašom postoji, intonácii alebo na iných neverbálnych prvkoch prednesu. Zaujal známeho prejav už od začiatku? Ak nie, mali by ste pouvažovať o zmene úvodu.

Naspamäť!

Samozrejme, dnes sa nikto nechce učiť kopu textov naspamäť. Pri všetkých prejavoch je však nutné naučiť sa úvod a záver. V úvode chcete obecenstvo zaujať, preto lepšie pôsobí, keď udržiavate očný kontakt s ľuďmi, nie s papierom. Záver zas má zvýrazniť myšlienky obsiahnuté v prejave. Presvedčivejšie je, ak sa pri tom dívate na publikum.
Pri slávnostných prejavoch sa odporúča naučiť sa ho celý naspamäť. Zvyčajne sa nejedná o dlhé texty, preto to nie je nemožné. Pri nácviku pred zrkadlom sa vám iste niečo vryje do pamäte.

Verbálne prvky

Najdôležitejšie je to, ako hovoríte. Používajte správnu intonáciu, mäkčenie aj spodobovanie. Tempo reči by nemalo byť monotónne, no nesnažte sa prejav predniesť čo najrýchlejšie. Nechávajte dostatočne dlhé prestávky medzi slovami. Pomocou krátkej odmlky zdôraznite najkrajšie a najvýznamnejšie myšlienky, resp. slová.
Ak sú v príhovore citáty, tiež ich dostatočne oddeľte od zvyšku textu. Samozrejme, hovorte nahlas, ale nekričte. Nemrmlite si popod nos, ale hovorte zrozumiteľne, nech vám rozumie aj ten Paľo úplne vzadu.

Charizma

Pôsobiť príjemne sa dá naučiť, ale výhodu majú tí, ktorí sú prirodzene charizmatickí. Práve spomínané cvičenie pred zrkadlom vám v tom pomôže. Ak to situácia dovoľuje, jemne sa usmievajte. Možno patríte k tým, ktorí mávajú trému, ale zbavte sa jej, pokiaľ je to možné.

Snáď vám tieto rady v niečom trochu pomohli a možno sa z vás stanú po čase skúsení rečníci. Ak viete ešte o nejakých radách, ktoré by tu mali byť spomenuté, napíšte ich do komentára. Pomôžete tak všetkým ostatným.


Jedna reakcia na “Ako na prednes prejavu

  1. Spätné upozornenie: Slávnostný prejav otcom na stužkovú slávnosť – ústny prejav | Prejav.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *