Ako napísať pozvánku

ako napísať pozvánkuS potrebou napísať pozvánku sa stretávame vtedy, ak organizujeme nejakú akciu. Zvyčajne sa posiela pozvánka na oslavu ukončenia vysokej školy, pozvánka na 50-ku alebo všeobecne pozvánky na oslavu a iné spoločenské udalosti.

Cieľom pozvánky je osloviť adresáta, vzbudiť v ňom chuť zúčastniť sa akcie a oznámiť mu všetky potrebné informácie týkajúce sa udalosti. Bez ohľadu na druh oslavy musí pozvánka obsahovať isté údaje.

Ako písať pozvánku

Názov a druh akcie

Na začiatku je dobré uviesť, kam daného človeka pozývame. Podľa toho už bude mať trochu jasnejšiu predstavu o tom, čo ho na podujatí bude čakať, ako sa má obliecť a iné náležitosti.

Pozývame Vás na oslavu 60. narodenín…

Údaje hostiteľa

Pozvaný hosť musí vedieť, kto ho pozýva. Nezabúdajte, že pozývate v 3. osobe, nie v 1.

Oslávenec Ján Novák Vás srdečne pozýva na…

Informácie o čase a mieste konania udalosti

Bez údajov o dátume, čase a mieste konania akcie by pozvánka bola úplne zbytočná. Hosť by netušil, kam a kedy má ísť, čo je nepredstaviteľné. Preto nikdy nezabudnite spomenúť aj tieto informácie.

…pozýva na oslavu svojich 60. narodenín, ktorá sa uskutoční 10. októbra 2010 o 19:00 v priestoroch hotela Plaza.

Dress code

Neuvedením informácie o požadovanom oblečení môžeme pozvaného dostať do rozpakov. Musí totiž sám uvažovať, aké oblečenie bude vhodné a vychádzať môže iba z údajov uvedených na pozvánke. Napísaním dress code do pozvánky zabránime zbytočným faux pas, kedy by sa na oslave mohol stretnúť muž v čiernom obleku s mužom v polo tričku. Dress code sa uvádza iba pre muža, jeho partnerka sa mu prispôsobí. Ak pozývame ženu, tak píšeme dress code ako pre muža.

Dress: Formal

Doprovod

Pozvánka býva občas adresovaná priamo na meno a vtedy je neprenosná. Ak nie je uvedené v pozvánke, že je vítaný partner pozvaného, tak ho na oslavu nemôžeme zobrať. Pokiaľ pozývate aj partnerov a partnerky, uveďte formulku za meno hosťa.

Peter Pozvaný s doprovodom

Vyžiadanie potvrdenia účasti

Pri niektorých akciách, kde potrebujete obsadiť každé miesto, je vhodné vyžiadať si aj potvrdenie o účasti. To vyžiadate jednoduchou skratkou RSVP a uvedením kontaktu, na ktorý sa vám má pozvaný ozvať. Pokiaľ chcete, aby zavolal iba vtedy, ak nepríde, tak uveďte RSVP/ Regrets only.

Pozvánky vždy odosielajte včas pred akciou, minimálne 3 týždne vopred. V prípade dôležitých alebo zaneprázdnených hostí ich odošlite aj 2 mesiace pred udalosťou a potom odošlite už len pripomenutie akcie.
Grafické spracovanie a kvalita papiera sa môže líšiť v závislosti od úrovne akcie, na ktorú pozývate. Vždy je len na vás, akú pozvánku vytvoríte, no dajte si záležať.

 

Vzor pozvánky:

Oslávenec Ján Novák srdečne pozýva

Petra Pozvaného s manželkou

na oslavu 60. narodenín, ktorá sa uskutoční 10. októbra 2010 o 19:00 v priestoroch hotela Plaza.

RSVP  do 15. októbra na 0904 567 890 alebo novak.jan@gmail.com                                                                                                                                                                                                             Dress: Semi-formal


7 reakcií na “Ako napísať pozvánku

  1. Spätné upozornenie: Ako napísať oznámenie | Ako písať

  2. Pracujem ako jazyková redaktorka a v Jazykovednom ústave Ľudovíta Štúra som si overovala písanie skratky RSVP. Keďže ide o iniciálovú skratku, ako je aj napríklad skratka USA, za jednotlivými písmenami NEDÁVAME BODKY. Správne sa teda píše RSVP.

  3. Dobrý deň, mala som oslavu 14 narodenín. Nevedela som,ako napísať pozvánku. Tak som hladala na internete ako písať pozvánku a videla som túto stránku.Hned som ju otvorila a vedela čo mám napísať.Dovidenia.

  4. Veľmi formálne a nudné. Neviem, prečo by nutne bolo treba pozývať v 3. osobe. Takúto pozvánku by som vytvorila možno pre nejakú firemnú akciu, ale určite nie na oslavu, kde sa mám stretnúť s rodinou a priateľmi a kde má byť zábava a uvoľnenie. Myslím, že takýto štýl pozvánky je už prekonaný.

  5. Chcem vedieť, či je až taká chyba, keď by som pozvánku napísala v 1. osobe. Keď som si totiž čítala vzory, väčšinou sú písané v 1. osobe. Tiež v blízkej budúcnosti budem oslavovať 60-tku a viac by sa mi páčilo osobnejšie pozvanie. Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *