Viac čítať ako písať

romain rolland

(Toto je hosťovský príspevok. Ak chcete, aby sa tu ocitol aj váš článok, prečítajte si o hosťovaní článkov.)

Hlavnou témou blogu, pre ktorý chystám tento článok, je písanie (presnejšie: formálna stránka písania) – má za cieľ oboznámiť záujemcov s postupmi, spôsobmi a pravidlami tvorby textov na rozličné príležitosti.

S písaním úzko súvisí čítanie. A to nielen v tom zmysle, že texty sa píšu spravidla nato, aby sa čítali. Ide aj o kvalitu napísaného. Bez pravidelného čítania sa nedá naučiť dobre písať, resp. vyjadrovať sa na primeranej jazykovej úrovni. Ako dlhoročný autor i porotca niekoľkých literárnych súťaží viem, o čom hovorím.

Čítanie podporuje fantáziu a tvorivosť, obohacuje nás o nové poznatky, zlepšuje našu slovnú zásobu. Literatúra je tiež nevyčerpateľným zdrojom inšpirácie. Preto je dôležité čítať nielen úzko špecializované odborné publikácie, ale aj beletriu, čiže poéziu a prózu.

V súvislosti s čítaním a písaním chcem ešte spomenúť ten fakt, že čítaním získavame alebo si obnovujeme znalosti z gramatiky – pri písaní nerobíme chyby, vizuálne si pamätajúc správny tvar toho-ktorého slova. A v neposlednom rade má čítanie krásnej literatúry svoj nespochybniteľný význam pri štúdiu cudzieho jazyka.

Vzdelaný, kultúrny človek si nachádza čas na dobrú knihu i v dnešnej uponáhľanej dobe. Tuším Romain Rolland svojho času povedal, že ľutuje ľudí, ktorí nepoznajú radosť z čítania kníh… Tak teda, do čítania, priatelia! (Mimochodom, kto je vaším obľúbeným spisovateľom?)

Autorom príspevku je básnik, publicista a bloger Ján Maršálek – jeho internetová stránka PRIESTORnet je zameraná na glosovanie spoločenského diania. Ak sa vám tento článok páči, neváhajte si prezrieť aj ďalšie články na jeho stránke.


2 reakcií na “Viac čítať ako písať

  1. Celkom súhlasím s autorom, že čítanie je dôležité. Už dlhšiu dobu píšem poéziu a jeden básnik mi tiež odporučil čítanie… Bez toho to nejde 🙂

    • Presne tak, pán Maršálek má pravdu dokonca aj v tom pomere, že treba viac čítať ako písať.
      Prezrite si aj jeho blog, je možné, že tam nájdete inšpiráciu alebo ďalších autorov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *