Ghostwriting – krátke texty i celé knihy

ghostwritingNeznie vám slovo ghostwriting trochu tajomne? Akú môže mať spojitosť duch (ghost) s písaním? V skutočnosti sa jedná len o metaforu, kde sa pod pojmom “duch” myslí človek, o ktorom takmer nikto nevie.

Čo je to ghostwriting?

Ghostwriter je osoba, ktorá píše namiesto niekoho iného. Keď v škole Paľko napíše domácu úlohu za Peťka, tiež je niečo podobné ako ghostwriter. V tom lepšom prípade vedia o pisateľovi domácej úlohy len Paľko a Peťko. Práve táto tajnosť je dôležitá, keďže klient a ghostwriter nesmú byť spolu spájaní.

Ghostwriter píše príhovory politikov a prominentov

Ak občas sledujete spoločenské udalosti, skoro na každej je niekto, kto prednáša svoj príhovor. Napríklad na otvorení výstavy v galérii, na počesť zosnulých a pod. Väčšinou sú tieto prejavy kvalitné, príjemné na počúvanie a dojemné. Pravdou však je, že nie vždy ich píše ten, čo ich prednáša. Mnohí ľudia sa obracajú na služby ghostwriterov, ktorí vytvoria pekné umelecké diela, ale nezožnú slávu.

Využitie služieb ghostwritera však nie je zahanbujúce, resp. nikto si preto nezaslúži opovrhovanie. Nie každý vie byť umelecký alebo nie každý vie vytvoriť príhovor. Radšej si treba dať vytvoriť prejav, než sa zosmiešniť pred veľkým množstvom ľudí.

Čítali ste už niekoho autobiografiu?

Slávne osobnosti sa občas rozhodnú, že napíšu svoju autobiografiu. Niekedy však narazia na problém, že nevedia svoj život vhodne popísať, proste knihu nedokážu napísať. V zahraničí je bežné, že buď časť alebo celú biografiu napíše ghostwriter. Za svoju prácu buď získa podiel z predaja knihy alebo pevnú a vysokú sadzbu za každú napísanú stranu. Veľakrát je ghostwriter uvedený ako spoluautor, takže tu už nie je tajomnosť až tak dôležitá.

Aj študenti potrebujú čo-to napísať

Napríklad v takom Nemecku je čoraz väčší záujem o napísanie tzv. bakalárky alebo diplomovky. Tí bohatší si najmú profesionála, ktorý problematiku naštuduje a vytvorí potrebné dielo. Napísať sa však takto dajú aj slohové práce, teda úvaha, opis,  referát a pod. Učiteľ nemôže podvod dokázať, keďže správny ghostwriter nikdy o svojom klientovi nerozpráva a svoje diela nezverejňuje na internet. Aj preto je dôležitá diskrétnosť, za ktorú si klient platí.

Správny ghostwriter by teda mal byť diskrétny a jeho práca by mala byť naozaj kvalitná. Ak vás ghostwriting zaujal, preštudujte si naše služby alebo sa k nám pripojte na Facebook-u a neprídete tak o žiadne novinky.


Jedna reakcia na “Ghostwriting – krátke texty i celé knihy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *