Toto je hosťovský príspevok. Ak taký chcete napísať aj vy, prečítajte si o hosťovaní.
Ako správne umiestniť kľúčové slová do elementov stránky je téma na samostatný projekt. V SEO je správne použitie a umiestnenie kľúčových slov nesmierne dôležité. Pre mnohých blogerov a webmasterov to však ešte ani dnes nie je úplne jasné. Pokúsim sa v skratke napísať, čo a kde by sa malo na danej stránke nachádzať.
Z hľadiska rozloženia stránky si vieme špecifikovať základné elementy:
- titulok stránky (title tag)
- description alebo popis stránky
- nadpisy H1 – H6
- obsah v podobe odsekov, zoznamov atď.
Umiestnenie kľúčových slov do daných elementov je jedným zo základných pilierov pre kvalitné SEO. Predpokladám, že väčšina z vás sa s výrazom SEO optimalizácia už stretla, keďže čítate tento článok – ak nie, tak radšej nepíšte texty pre webové stránky, alebo si to urýchlene doštudujte. Poďme sa teraz bližšie pozrieť na vyššie spomínané časti webu.
Titulok (title tag)
Titulok alebo title stránky je najdôležitejšou časťou pri on-page SEO. Je to v podstate prvá vec, ktorú návštevník vo výsledkoch vyhľadávania uvidí. Aby ste vedeli o čom hovoríme pripájam malú ukážku:
Ako vidieť, titulok stránky by mal byť výstižný a mal by sa čo najviac podobať hľadanému výrazu. Vyhľadávače zobrazujú prevažne prvých 70 až 80 znakov z titulku. Všetko ostatné jednoducho odrežú alebo nahradia bodkami … (napr. Google). Je preto rozumné dodržiavať pravidlo, že titulok by mal mať maximálne 80 znakov, resp. by mal dávať zmysel aj keby sme odrezali všetko po 80.-tom znaku. Z hľadiska SEO je dôležité aj poradie slov v titulku. Slová na začiatku majú väčšiu váhu ako slová na konci. To znamená, že na začiatok titulku by sa mali dávať slová, ktoré najlepšie popisujú obsah stránky.
Description (popis stránky)
Ak si prezriete obrázok hore, pod titulkom nájdete pár viet, ktoré slúžia ako popis odkazu vo výsledkoch vyhľadávania. Tu platia podobné pravidlá ako pri title tagu s rozdielom, že máte priestor 150 až 170 znakov na zadanie popisu. Keďže descriptions nemajú napr. z pohľadu Google žiadny význam, ich hlavná podstata je zaujať potenciálneho návštevníka. Potvrdilo sa mi, že v samotnom popise by sa mali nachádzať kľúčové slová. Google ich potom zvýrazní a odkaz sa tak stáva príťažlivejší (viď. obrázok vyššie). Je dobré ešte spomenúť, že dve rôzne podstránky by nemali mať rovnaký popis.
Titulkom a popisom stránky venujte patričnú pozornosť. Od týchto dvoch faktorov záleží, či sa nakoniec užívateľ rozhodne na daný odkaz kliknúť, alebo nie.
Obsah
Z pohľadu SEO je po obsahovej časti dôležitá tzv. hustota kľúčových slov. Existuje názor, že čím väčšia hustota slov, tým skôr Google pretlačí stránku na prvé miesta. Pravda je však trošku inde. Dnes už existujú algoritmy, ktoré dokážu veľmi dobre určiť relevantnosť použitých fráz v texte. Predstavte si text, kde by ste mali 100% hustotu kľúčových slov. Vyzeralo by to nasledovne:
obsah, obsah, obsah, obsah, obsah, obsah, obsah, obsah, obsah…
Takýto text nemá žiadnu výpovednú hodnotu a rovnako to chápu aj vyhľadávače. Za takýto text dostane stránka penalizáciu. Určite ste si teraz položili otázku, aká ma byť správna hodnota hustoty kľúčových slov. Úprimná odpoveď je, že nikto nevie. Našiel som viacero článkov, kde sa píše o 2 až 8 percentách. Najlepšie však spravíte, keď sa budete riadiť mottom: “Všetkého veľa škodí” a uvedomíte si, že nepíšete pre Google, ale pre ľudí. (Ak sa váš článok stane obľúbeným a čítaným, môžete sa spoľahnúť, že časom sa objaví na prvých miestach vo vyhľadávačoch). Ďalšie múdre rady ako narábať so slovami a vytvoriť dobrý obsah nájdete na Zajtra.sk.
Nadpisy
Kľúčové slová v nadpisoch by sa nemali opakovať. Nadpisy by mali byť krátke a výstižné. Ideálne je v nadpisoch použiť synonymá kľúčových slov, prípadne ich iné tvary. Najdôležitejšie kľúčové slovo by sa na stránke malo nachádzať v tagu H1. Ďalšie kľúčové slová by podľa priority mali byť rozdelené medzi ďalšie tagy H2 až H6. Ak chcete, aby sa Google usmieval na vašu stránku, dodržujte pravidlo – na jednej podstránke iba jeden H1 tag (napríklad názov článku) –spravidla sa dáva na začiatok stránky. Ešte malý detail, ktorý ste si už možno uvedomili – vyhľadávače dávajú väčšiu váhu slovám v nadpisoch ako slovám v obyčajnom texte.
Spätné upozornenie: PR články – vyhodené peniaze alebo dobrá investícia | Ako písať
Vďaka za dôležité informácie, ktoré využijem pri svojej práci.