PR články – vyhodené peniaze alebo dobrá investícia

pr článkyUvažujete, či investovať do tzv. PR článku? Pravdepodobne chcete mať viac klientov a zvýšiť tak záujem o tovar alebo služby. Nie je však PR ako PR. Zistite, čo je naozaj výhodné.

Cieľom PR (public relations = vzťahy s verejnosťou) je dostať vašu firmu alebo produkt do povedomia ľudí alebo zlepšiť verejnú mienku o vašich podnikateľských aktivitách. PR môže mať rôznu formu, zamerajme sa však na PR články určené pre internet.

Prečo radšej nechcieť PR článok

Začnime nevýhodami. Azda najväčšou je to, že takéto články väčšinou vyznievajú ako reklama a ľudia zvyčajne reklamu nemajú radi. Najmä nie tam, kde hľadajú oddych.
PR články sú totiž zvyčajne uverejnené v rôznych magazínoch, blogoch a pod. Človek si chce pri čítaní oddýchnuť alebo sa dozvedieť niečo nové. To mnohé reklamné články neposkytujú, preto ľudia informácie v nich nepovažujú za pravdivé.

Tým si teda vzťahy s verejnosťou naozaj nezlepšíte.

Ba čo viac, článok môže mať aj opačný efekt. Môže odradiť potenciálneho zákazníka a ten so sebou vezme ďalších. Čo ak pod článok napíše nelichotivý komentár? Prečítajú si ho ďalší a problém je na svete.

Nepríjemné na PR článkoch je, že sú skoro ako potraviny. Majú svoju dobu trvanlivosti, kedy je ich vplyv najvyšší a potom efektívnosť rapídne klesá. Článok bude odsunutý z úvodnej strany webstránky a jediný prirodzený spôsob, akým sa k nemu ľudia dostanú, bude pomocou vyhľadávania.

Vyhľadávanie je ďalšia vec, na ktorej stroskotá mnoho PR článkov. Ľudia vyhľadávajú to, čo ich momentálne trápi alebo zaujíma. Ak článok neposkytuje vhodnú odpoveď na ich záujem, nenájdu ho a možno ho hneď zavrú. Tým chcem povedať, že veľa copywriterov nedbá pri PR na SEO.

Nepoužívanie kľúčových slov robí PR článok naozaj jednorazovým. Pokiaľ hľadám „mrkvu“ a v článku nie je spomenutá „mrkva“, tak z tohto hľadiska zlyhal.

PR článok však má aj svoje výhody

V skratke môže dobrý článok:

 • zvýšiť povedomie o značke (firme)
 • zmeniť alebo podporiť už jestvujúce názory na značku
 • zvýšiť záujem o tovary alebo služby
 • priniesť nové nápady od ľudí
 • zlepšiť pozície vo výsledkoch vyhľadávania (opäť podpora predaja)

Zamerajme sa na spomínané zlepšenie pozície vo vyhľadávačoch. Zaoberá sa ním SEO – optimalizácia pre vyhľadávače. Podľa mojich skúseností je PR článok bez používania kľúčových slov polovičný. Kľúčové slová sú tie, pomocou ktorých ľudia vyhľadávajú informácie. Tak vieme, čo ich zaujíma.

Článok teda musí poskytnúť informácie a odpovede. Už aj Ogilvy, guru vo svete reklamy v 20. storočí, tvrdil, že reklama má byť bohatá na fakty.
Príklad: Človek nechce čítať iba tom, že auto má nízku spotrebu. Potrebuje vedieť to, že spotrebuje iba 5 l / 100 km, vďaka čomu môže daný človek častejšie navštevovať svoju rodinu na druhom konci republiky. Keď bude vyhľadávať spotrebu auta, dozvie sa spotrebu aj to, prečo je pre neho výhodná.

Teraz vidíte PR články z oboch strán. Dáte mi hádam za pravdu, že aj pre ne je dôležité SEO, predovšetkým používanie kľúčových slov a ich umiestnenie.

Nie nadarmo sa vás v našej ponuke copywritingu pýtame na kľúčové slová. Ak ich viete, pomôžete nám aj sebe, lebo možno by sme niektoré prehliadli. Neviete zistiť správne kľúčové slová? Tak to urobíme my, je to naša práca. Vašou úlohou je iba poskytnúť nám čo najviac informácií o vašej firme či produkte.

Preto sa rozpíšte čo najviac, ak sa rozhodnete investovať do PR článku cez náš copywriting.


4 reakcií na “PR články – vyhodené peniaze alebo dobrá investícia

 1. Pre mňa je kľúčovým faktorom, aby PR článok neodradil potenciálneho zákazníka. Preto nemal by byť napísaný reklamštinou, ale mal by sa tváriť skôr nestranne a objektívne. Toto ale bežný človek nedokáže, preto je lepšie si zaplatiť skúseného copywritera.

  • Je to ťažké aj pre copywritera, lebo je to akýsi balans na hrane reklamy a objektivity.
   Najlepšie je ponímať to ako recenziu. Predstaviť si, že niečo hodnotíte a úprimnosťou v niektorých očividných veciach získate dôveru človeka.

 2. Zatiaľ si píšem PR články sám. Bohužiaľ ako začínajúci živnostník nemám na odmenu pre kvalitných blogerov. Ale uvedomujem si, že napísať kvalitný PR článok je skutočné umenie. Aby to dokázalo zaujať čitateľov, neodradiť ich prílišnou “reklamnosťou” a tiež článok dobre optimalizovať pre vyhľadávače.
  Takže ak budem mať finančné zdroje, určite využijem prácu profesionálov.

 3. Vážená spoločnosť
  Cez Vašu internetovú stránku by sme mali záujem zverejniť link a PR články. Ak áno viete nám poslať cenovú ponuku?
  Naše hlavné klúčové slová: detoxikácia, čistenie čriev, detoxikačná kúra, candida, zápcha

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *