Píšeme scenár

Platený článok

Napísať scenár nie je jednoduché. Zvlášť keď s tým nemáte bohaté skúsenosti. Vyžaduje si to dostatok času, rozvahu v myslení a predstavu o tom, ako by mal samotný dej filmu vyzerať. Poďme ale postupne od začiatku. Čo je vlastne scenár?

Ako napísať scenár

Je to text, ktorý je základom samotného diela. Či už to bude film, divadelné predstavenie alebo akýkoľvek iný príbeh, podáva informáciu o samotnom deji, dialógoch medzi postavami, ale aj to, ako jednotlivé osoby vyzerajú a aké majú správanie. Výsledný produkt potom môžete hodnotiť či už pri pozeraní online filmov, v divadle alebo kine. Samotnému textu predchádza námet, teda krátky nápad pre príbeh – akási základná myšlienka. Ten je veľmi dôležitý. Keď ho už máme, môžeme sa pustiť do písania rozsiahlej textovej predlohy.

Pri písaní je nutné dodržiavať základné pravidlá – stručnosť, jasnosť a výstižnosť. Okrem samotných dialógov scenár obsahuje aj tzv. vsuvky alebo scénické poznámky. Tu sa píšu napríklad pokyny k správaniu herca, ako má byť oblečený, či prejaví emócie, či bude plakať alebo kričať. Tieto poznámky sú bohaté hlavne pri písaní scenára komédie, prípadne iných emocionálnych filmov.

Keď sa začne scenárista venovať písaniu samotných dialógov, musí si oddeliť a jasne zvýrazniť, ktorá postava povie danú vetu. Je nutné, aby dodržiaval interpunkčné znamienka a úvodzovky. Text musí byť členený na základné body, čiže nesmie chýbať úvod, zápletka, jadro, rozuzlenie a záver. Aby bola celá práca prehľadnejšia a dokonale upravená, svoju úlohu tu zohráva aj číslovanie. Číslujú sa nielen strany, ale aj každá myšlienka, scéna, postavy.

Ak sa rozhodnete písať scenár, uvedomte si, že jeho začiatok je nesmierne dôležitý. Potrebujete upútať prijímateľa a pre svoje vlastné presadenie a oslovenie režiséra si musíte získať aj jeho. Preto vkladajte do prvých myšlienok, viet a dialógov veľmi veľa úsilia, zaujímavé nápady plné nevšednosti a atraktívnosti. Vyhýbajte sa nudným, nezmyselným, nič nehovoriacim vetám, snažte sa o originalitu a získavajte si tak čo najväčší záujem o vaše dielo.

Scenáristi majú veľmi dôležitú, zodpovednú, ale aj náročnú úlohu. Musia osloviť široké masy ľudí, aby dokázali svoj nápad predať a zo svojho talentu tak vyťažiť čo najviac, aby mal z toho úžitok nielen samotný tvorca deja, ale aj jeho prijímateľ. Vďaka tomu sú dnes známi mnohí tvorcovia fantasy filmov, ako napríklad Harryho Pottera, ktorý oslovil davy mladých aj starších po celom svete.

Dôležitá je teda myšlienka a vytrvalosť – nevzdávať sa pri počiatočných neúspechoch. Tvrdá práca a svedomité písanie vás dovedú k úspechu, ktorý si potom vďačne vychutnáte po ťažkej, namáhavej a dlhej ceste písania.

 


13 reakcií na “Píšeme scenár

  • Uznávame, ide o hosťovský článok z minulosti. Možno v budúcnosti pridáme na túto tému aj vlastný a obsiahlejší článok. Mali by ste nejaké rady?

  • Dobrý deň milá Mari, ak máte záujem poradíme vám o tom ako písať dobrodružný film, ale musíte byť dobrá k svojim myšlienkovým pochodom. A takto sa píše. Snažte sa nájsť ,alebo si spomenúť na niekoho s kým ste zažila neaké zaujímavé dobrodružstvo ,alebo poprípade počula o ňom. Hlavné je začať. Spomienky dokážu zázraky. Veľa úspechov a dúfame ,že vám táto drobná rada pomôže v písaní.

 1. Paneboze, stranka na ktorej nie je NIC podstatne, iba same vseobecne blaboly … KDE je nejaka UKAZKA scenara?!? Alebo vysvetlenie, PRECO nieco pisat tak a nie inak, ha???
  Bohuzial od cloveka, ktory neovlada ani svoj materinsky jazyk sa toho vela neda ocakavat, ze …

 2. Vážení.
  Mám námet, ktorým bude pripomenutie si 120 výročia narodenia básnika Jána Smreka. Uskutočnili sme kultúrno- spoločenskú akciu na ktorej vystúpili umelci profesionáli aj amatéri a žiaci ZUŠ a Spojenej školy na Mokrohájskej ul. z Bratislavy. Dokument máme na USB kľúči, ďalší materiál máme z akcií, ktoré sme venovali spomienke na Jána Smreka. Pripravujeme turné po Slovensku S programom tohoto zamerania. Začíname 16. mája v Žiline. Tak získame ďalší materiál, ktorú chceme využiť na audiovizuálnu snímku.
  Otázka pre čitateľa – môže to byť zaujímavý námet?
  Otázka pre mňa – stojí to za pokus napísať scenár?
  Bude tento potvrdený Audiovizuálnym fondom?
  Prijíma každú radu a nevylučujem spoluprácu.
  Pozdravujem všetkých, ktorí to dočítali do konca.

 3. Môže mi niekto, prosím, poradiť, aké má mať parametre scenár? Mám na mysli okraje, druh písma. Písmo používam Curier 12, ľavá strana 3,8 cm, pravá strana 2,5 cm, horná časť 2,5 cm a dolná časť taktiež 2,5 cm. Je to tak správne? A riadkovanie to neviem, či 1,0 alebo 1,5.

 4. Dobry den. Mam rozpisane dve sci-fi scenare ale nesu dokoncene. Niekedy mam taky stav, ze sa zaseknem, proste mam to v hlave ale neviem to dostat na papier. Je to ako ked pozriete trailer na film ale pointa vam unika a musite si to poskladat aby to davalo zmysel. Viem ako uz filmy zakoncim ale z toho prveho kde mam 72 stran sa neviem dalej pohnut. Vedeli by ste mi v tomto poradit ako nabrat myslienku alebo sa realizoavt dalej? Dakujem

 5. Dobrý deň,
  chcel by som sa spýtať. Mám v pláne napísať scénar založený na komiksovej predlohe. Ide o to, že či postupujem správne. Na začiatku som si našiel pôvod(vznik) jednej postavy, ktorú chcem ukázať ešte pred logom, pod ktorým chcem aby sa film natočil.
  Hned po tom si idem nájsť(poprípade kúpiť) komiks kde je ukázané aj miesto kde sa postavy nachádzajú, dialogy medzi nimi atd. A vdaka vašemu článku som už zistil ako postupovať dalej. Otázka teda znie: Je toto správny postup k vytvoreniu scenára ale treba niečo dodať(poprípade pozmeniť)? Samozrejme zvyšok scénaru som mal v pláne postupovať rovnako. Pokiaľ niekto iný mán tiež nijaké skúsenosti, vedeli by ste mi poradiť? Naozaj mi na tomto záleží a prijal by som radu. A ak náhodou neviete(alebo nemáte skúsenosti s takýmto štýlom scenáru), nevadí.

  Dakujem za prečítanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *