Dale Carnegie: Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí

Platako pôsobiť na ľudíený článok

Táto kniha vás možno “nezodvihne zo stoličky” svojím rozsahom. Dokonca to nie je ani kvetnatý príbeh z autorovej fantázie. Svojou kvalitou však tento bestseller nadchol vyše 15 miliónov ľudí, ktorí si ho kúpili. Dale Carnegie vám prináša praktickú príručku o tom, ako zaobchádzať s ľuďmi. A verte, že sa to naučíte.

Prvý výtlačok knihy Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí uzrel svetlo sveta už v roku 1937. Nenechajte sa však týmto rokom odradiť. Základné ľudské vlastnosti a črty sa veľmi nemenia, preto je táto publikácia nadčasová podobne ako Shakespearove diela.

Kniha je rozdelená na 4 väčšie celky, ktoré sa ďalej delia na kapitoly:

 1. Základné spôsoby prístupu k ľuďom
 2. Ako sa stať obľúbeným
 3. Ako si získať druhých na svoju stranu
 4. Staňte sa skutočne vodcovskou osobnosťou

Ako vidíte podľa názvov, cieľom autora je, aby ste zlepšili svoj prístup k ostatným. Pomocou tejto zmeny potom získate nielen viac priateľov, ale začne sa vám dariť vo viacerých oblastiach života. Budete lepším rodičom, priateľom, ale aj šéfom a obchodným partnerom. To znamená, že táto kniha vám môže zvýšiť aj váš príjem.

Na konci každej kapitoly je zhrnutá jej základná myšlienka. Aby sa vám Carnegieho zásady lepšie vryli do pamäti, v závere každého zo štyroch celkov sú opäť vypísané všetky pravidlá. Sám autor dokonca odporúča, aby ste si celú knihu prečítali minimálne aspoň raz. Z vlastnej skúsenosti viem, že sa to oplatí.

Naozaj si potom tieto zásady zapamätáte a uplatňujete ich aj v bežnom živote. Napríklad v komunikácii prostredníctvom e-mailov. Osobne si myslím, že vďaka knihe Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí sa viem lepšie vcítiť do potrieb zákazníka a tým mu viem primerane pomôcť.

Dale Carnegie svoje zásady dokazuje na konkrétnych príbehoch zo života. Počas svojej kariéry sa stretol s mnohými ľuďmi, ktorých trápili problémy v rodine alebo v podnikaní. Takmer všetky z nich sa dali vyriešiť lepším prístupom k ľuďom a správnou komunikáciou. Vo svojich večerných kurzoch svojich dospelých študentov učil, ako majú postupovať, aby sa im viac darilo.

Kniha, o ktorej tu dnes píšem, vznikla ako príručka pre účastníkov kurzu a stále do nej pribúdali nové a nové rady spolu s príbehmi Cernegieho študentov. Pomocou príbehov Carnegie vysvetľuje, ako by sa ľudia mali zachovať v určitých situáciách a učí tak ako získať lepšie pracovné miesto, ako uzavrieť výhodný obchod či ako priniesť do vlastnej rodiny harmóniu a pokoj.

V dnešnej dobe táto kniha naberá nový rozmer. Dnes, keď ľudia žijú hekticky a každý deň sa stretávajú s novými stresujúcimi situáciami, sa Carnegieho dielo hodí aj ako príručka proti týmto javom. Budete mať viac pochopenia pre iných a niektorí ľudia vás už potom nedokážu nahnevať, lebo budete vedieť, že za to nestoja.

Túto knihu som si kúpil na základe odporučenia od podnikateľa, pre ktorého som v minulosti písal článok. Touto cestou vám chcem Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí odporučiť, pretože mne táto kniha naozaj pomohla a na svet sa pozerám z iného uhla.

Recenziu napísal Ján Baláž.


9 reakcií na “Dale Carnegie: Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí

 1. K tejto knihe som sa dostal, keď som mal 16 rokov a odštartoval som ňou revolúciu v mojom živote v oblasti medziľudských vzťahov.

  Po prečítaní tejto knihy sa mi upravili k lepšiemu všetky vzťahy a tiež som si vedel viac presadiť svoj zámer v komunikácii. Najlepšie na tom je, že som sa nemusel nič učiť, stačilo mi iba, aby som si ju prečítal.

  Knihu “Ako získavať priateľov a pôsobiť na ľudí” odporúčam každému a informácie v nej považujem za nevyhnutné minimum, ktoré by mal ovládať každý, kto prichádza do kontaktu s ľuďmi (teda naozaj každému). 😉

  • Marcel: Teší ma, že nie som jediný, komu kniha zasiahla až tak do života, že ho pozmenila.
   Súhlasím s Vami, že by si ju mal prečítať, kto sa často stýka s ľuďmi 🙂

  • Iste knihu oceníte ako podnikateľ, pravdepodobne aj ako budúci právnik budete s ľuďmi v častom kontakte.

 2. Ahojte,

  presne ako autor článku vraví a tak isto Marcel. Táto kniha znamenala doslova revolúciu v mojom živote. Čo sa priateľov týka a môjho vystupovania voči nim. Kniha mi otvorila obzory a začal som sa oblasti podnikania a medziľudskej komunikácie a psychológie venovať viac.

  Veľa úspechov s blogovaním prajem

 3. Ahoj. Ja citam tuto knihu prave teraz v anglictine na Kindle, a tiez z nej velmi nadseny. Uz teraz mi zmenila zivot a vidim aj vysledky v zivote, a hlavne v praci.

  Inak, dalsia kniha, uplny zaklad pre mna, je kniha Mysli a zbohatni (Think and Grow Rich) od Napoleona Hilla. Ak sa vam Carnegieho kniha paci, tu od Napoleona budete milovat. Je to prva kniha o sebazdokonalovani a ludskej psychologii na svete a bola zakladom pre vsetky ostatne podobne zamerane knihy.

  by the way, dobra recenzia!

  • Ahoj,

   vďaka za pochvalu a ďalší názor v diskusii. Musím len súhlasiť s tým, že aj kniha Myslia a zbohatni rozhodne stojí za prečítanie. Neviem posúdiť, či je lepšia ako vyššie recenzovaná kniha, ale tiež ju odporúčam.

   Ján

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *