Ako napísať žiadosť

Hoci sa to nezdá, žiadosť má široké uplatnenie. Existuje žiadosť o zvýšenie platu, o prijatie do zamestnania ale aj o zrušenie pracovného pomeru či o zrušenie zmluvy. O akúkoľvek vec však treba vedieť správne požiadať a dodržať musíte aj ustanovenú formu. Ako na to?

Akákoľvek žiadosť by mala byť stručná, vecná a zdvorilá. Nikomu sa síce nemusíme o nič doprosovať, no dokument by mal mať svoju úroveň. Žiadosť má taktiež svoju štruktúru, ktorú treba dodržať. Vzory na stiahnutie nájdete na konci článku.

ako napísať žiadosť

Ako písať žiadosť

Záhlavie

V ňom uvádzate svoju adresu v tvare meno, ulica, PSČ a mesto. Táto časť býva zvyčajne podčiarknutá.

Mgr. Ján Novák, Tajovského 5, 999 00  Banská Bystrica

Adresa príjemcu

Informácie o adresátovi je vhodnejšie zarovnať na ľavú stranu vo formáte meno firmy alebo osoby, do nového riadku ulica, v poslednom riadku bude PSČ a mesto.

Firma 1
Duklianska 2
998 00  Bratislava

Dátum a miesto

Píšeme ich do nového riadka so zarovnaním vpravo. Najlepší formát je mesto, deň, mesiac, rok. Tieto informácie píšte bez čiarok. Medzi PSČ a mestom sú dve medzery.

Banská Bystrica 30. augusta 2010

Vec žiadosti

Ako hlavný nadpis slúži dôvod vašej žiadosti, teda o čo žiadate. Slovo „vec“ už nie je nevyhnutné písať, ak je však predtlačené, tak to nevadí. Text sa podčiarkuje.

Žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru

Telo žiadosti

Žiadosť by mala obsahovať základné údaje, ktoré čitateľovi ozrejmia, o čo žiadate. ďalej je potrebné zdôvodniť svoju žiadosť a treba uviesť, prečo je oprávnená. Všetko, samozrejme, musíte písať formálne a zdvorilo, nech to má svoju úroveň.

*_____ znázorňuje medzeru v odseku

Vážený pán Jozef Zamestnávateľ,

som Vaším zamestnancom od 3. apríla 2005 a tento vzťah je aj zmluvne potvrdený. Pracoval som u Vás na pozícii finančný analytik. Touto cestou Vás žiadam o

 

rozviazanie pracovného pomeru

 

k 1. septembru 2010.
Svoju žiadosť odôvodňujem neschopnosťou ďalej zastávať túto funkciu z dôvodu zmeny trvalého bydliska. Ďakujem za Váš čas a prosím, aby ste mi Vašu odpoveď oznámili do 14 pracovných dní odo dňa doručenia tejto žiadosti. Vopred ďakujem za vybavenie mojej žiadosti.

 

S pozdravom

 

Ján Novák

Podpis a prílohy

Svoj podpis umiestnite vpravo a vynechajte dva riadky od textu hore. Za pozdravom nepíšte bodku. Pokiaľ so žiadosťou zasielate prílohu, odvolajte sa na ňu už v texte. Jej prítomnosť zdôraznite umiestnením podčiarknutého výrazu „Príloha“ vľavo dole a vynecháme 4 riadky od textu hore.

Prílohy:
Názov prílohy

Žiadosť, vzor:

Mgr. Ján Novák, Tajovského 5, 999 00  Banská Bystrica


Firma 1
Duklianska 2
998 00 Bratislava

Banská Bystrica 30. augusta 2010

Žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru

Vážený pán Jozef Zamestnávateľ,

som Vaším zamestnancom od 3. apríla 2005 a tento vzťah je aj zmluvne potvrdený. Pracoval som u Vás na pozícii finančný analytik. Touto cestou Vás žiadam o

rozviazanie pracovného pomeru

k 1. septembru 2010.
Svoju žiadosť odôvodňujem neschopnosťou ďalej zastávať túto funkciu z dôvodu zmeny trvalého bydliska.
Ďakujem za Váš čas a prosím, aby ste mi Vašu odpoveď oznámili do 14 pracovných dní odo dňa doručenia tejto žiadosti.

Vopred ďakujem za kladné vybavenie mojej žiadosti.

S pozdravom

Mgr. Ján Novák

Prílohy:
Názov prílohy

FOTO: © studiostoks / Dollar Photo Club

Vzory


110 reakcií na “Ako napísať žiadosť

 1. Spätné upozornenie: Ako napísať žiadosť o zvýšenie platu | Ako písať

 2. Spätné upozornenie: Ako napísať oznámenie | Ako písať

 3. Dobrý deň.
  Prosím o pomoc. Vedel by niekto napísať žiadosť o Hasičskú techniku.
  Dakujem. m******d@gmail.com

  E-mailová adresa bola vymazaná administrátorom kvôli ochrane pred spamom

  • Dobrý deň,

   ak idete reagovať na ponúknutý inzerát, tak začnite jeho spomenutím, napr.: “Reagujem na Váš inzerát zo stránky Profesia.sk, v ktorom uvádzate…”
   Pokiaľ píšete žiadosť o prijatie do zamestnania, ale nie je to reakcia na inzerát, potom začnite dôvodom, prečo sa obraciate na danú firmu. Napr.:”Vaša firma pracuje v oblasti reklamy, kde mám dlhoročné skúsenosti. Týmto listom by som Vás chcela požiadať o prijatie na pozíciu…”

   Samozrejme, vôbec nemusíte tie začiatky formulovať takto, prispôsobte ich Vašej situácii. Odporúčame Vám potom dať si skontrolovať list inej osoby, aby Vám povedala nedostatky.

 4. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať že ako mám napísať keď chcem ukončiť školský rok o mesiac skoršie, lebo idem na brigádu. Ozvite sa. Ďakujem

  • Dobrý deň,
   stačí Vám jednoduchá žiadosť, kde v úvode napíšete, že žiadate o ukončenie školského roka ku dňu (dáte dátum). V závere uvediete dôvod Vašej žiadosti a záverečnú formulku.

 5. prosím vas ako by som mala napísať žiadosť o udelenie zápočtu z anglického jazyka na zimný semester. dakujem

 6. prosím,kto vie napisať žiadosť o odpojenie ústredného kúrenia???potrebujem to súrne…už včera bolo pozde,prosím pomôžte…ďakujem

 7. ahojte,chcem sa spytat,ci by mi niekto nevedel poslat na moj email,ako sa pise ziadost o odpustenie polky trestu za odobatie vodicskeho preukazu za alkohol? prosim,neviem to nikde najst,ak by mal niekto skusenost s tymto poslite mi prosim vas vzor,dakujemmmmm.

  • Dobrý deň,
   formu máte uvedenú v našom návode, obsah už musíte vytvoriť Vy. Napíšte, o čo žiadate a je to všetko. Žiadosť vôbec nemusí byť zložitá.

   • Ak mu bol odobraty a trest určeny sudom musí tam byť aj číslo trestneho rozkazu

 8. dobry den,
  chcel by som napisat ziadost o prestup na inu strednu skolu mohli by ste mi prosim vas poslat vzor.

  dakujem

   • zdravíčko 😀
    chcel by som napisat ziadost o prestup na inu strednu skolu mohli by ste mi prosim vas poslat vzor.
    Ďakujem vam 😀

   • Dobrý deň,

    konkrétny vzor tohto typu, bohužiaľ, nemáme. Formálne bude Vaša žiadosť vyzerať takisto, ako tá v tomto článku. Obsah už musíte prispôsobiť Vy.

 9. Prosím Vás chcela by som sa spýtať čo mám napísať do tela žiadosti ak píšem žiadosť o absolventskú prax. Veľmi by ste mi pomohli Ďakujem:)

 10. chcela by som vas poprosit o pomoc napisat ziadost o pridelenie najomne bytu ako by to malo vyzerat

  • Dobrý deň,

   z hľadiska obsahu Vám, bohužiaľ, veľmi poradiť nevieme. Pre žiadosť sme zverejnili ukážku hlavne kvôli jej formálnej úprave.

 11. dobry den, nevedeli by ste mi poradit, potrebovala by som napisat žiadost o prenajatie štatneho bytu a neviem ako v tej žiadosti uviest spolužiadaela. dakujem

  • Dobrý deň,

   môžete žiadosť písať v 1. osobe množného čísla (my) a podpíšte sa obaja žiadatelia, alebo pri zdôvodnení Vašej žiadosti novou vetou oznámite, že spolužiadateľom o prenajatie je daná osoba.
   Nebojte sa uviesť tam ten fakt akokoľvek, v žiadosti nemáte veľmi čo pokaziť. Jej cieľom je rýchlo a prehľadne oznámiť, o čo žiadate.

 12. Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ako by som mohla napísať žiadosť,
  ktorý sa týka zrušenia spoluprace s konzultankou mojej diplomovej práce.
  Nakoľko do odôvodnenia by som chcela nápisať, kvôli pracovnej vyťaženosti a diaľky.

  Za odpoveď vopred ďakujem.

 13. Chcel prestúpiť na inú strednú školu a popravde, neviem ako mám sformulovať žiadosť tak, aby som to nemusela dávať opravovať nejakému pedagógovi z mojej terajšej školy. Prosím o pomoc.

 14. Prosim Vas, mozete mi poradit ako napisať ziadost o zemne programu na Vysokej skole. Bola by som velmi rada, ak by ste mi poradili.

  • Dobrý deň,

   dodržte formálne znaky žiadosti, požiadajte o menu programu (uveďte z akého na aký) a zdôvodnite Vašu požiadavku, prečo chcete zmeniť odbor. Pravdepodobne budete potrebovať aj podpisy garantov oboch programov ešte predtým, než žiadosť odošlete.

 15. Prosim Vas, vedeli by ste mi poradit, ako mam napisat ziadost o zmene studijneho programu na vysokej skole. Dakujem.

 16. Dobry den.

  Prosim Vas nevedeli by ste mi poradit? Potreboval by som napisat ziadost o predcasne splatenie leasingu…a neviem ako postupovat..

 17. Potrebujem napísať žiadosť o finančný príspevok na prípravu pre športovca za.
  Žiadosť pôjde pre jednu z najväčších firiem u nas na Slovensku tak by som rád zaujal.
  Prosím porďte.
  Ďakujem

  • Dobrý deň,

   žiadosť predstavuje formálnu cestu, ako o niečo žiadať čo najjednoduchším spôsobom. Preto sú žiadosti zvyčajne veľmi krátke a vecné. Nemáte v nej veľkú možnosť zaujať, priestor je iba pri odôvodnení žiadosti. S konkrétnymi žiadosťami Vám ani ostatným veľmi poradiť nevieme, keďže existuje nespočetné množstvo oblastí, kde sa tento dokument uplatňuje. Základom je dodržať vzhľad žiadosti a formálnosť.

 18. Prosim vas viete mi poradit pisem ziadost na poskztnutie neplateneho volna, chcem vediet ci musim pouzit oslovenie Vazeny pan/pani ak nemam konkretneho prijmatela ale je to spolocnot v ktorej pracujem.

 19. Ahojte,chcem sa spýtat,ci by mi niekto nevedel poslat na moj email,ako sa pise ziadost o odpustenie polky trestu za odobatie vodičskeho preukazu? prosim, neviem to nikde nájst,ak by mal niekto skúsenost s tymto poslite mi prosim vas vzor Dakujem.

 20. Prosím Vás o pomoc, ako napísať žiadosť o prijatie do zamestnania. Ide o prácu učiteľky v škôlke a o ponuke neviem z inzerátu. Ako napísať potom žiadosť. Ďakujem.

 21. Posím vás potreboval by som pomoct v oslovený spoločnosti, ale neviem ako začať
  Potrebujem osloviť spoločnosť aby ma zapájala do vyberových konani o servisné služby mojej spoločnosti ale aj o nahradné dieli ako aj nove komponenty
  O spoločnosti už mám prepisany text ale neviem ako osloviť

  Ďakujem

  • Skúste zistiť meno zástupcu tej firmy. Ak viete IČO, môžete sa dopátrať k menu vlastníka v Obchodnom registri (prípadne Živnostníckom registri).

   Pokiaľ aj tak nebudete vedieť niekoho meno z firmy, použite iba oslovenie “Vážený pán” bez toho, aby ste uviedli konkrétnu osobu.

 22. Prosim vie mi niekto poradit ako napisem ziadsot o zmenu pracovnej pozicie?prosim. dakujem

 23. dobrý deň. na základnej škole som sa učila nemecý jazyk, ale na strednej chem pokračovať v pokročilej angličtine. povedali mi, že najprv musím napísať žiadosť, ale neviem ako. poradili by ste mi?

 24. Prosim vás , ako mám formulovať, teda napisať žiadosť o použivanie titulu Mgr. ( aby mi ho uvádzali , musim o to zažiadať )Ďakujem

  • Dobrý deň,

   komu žiadosť adresujete? Akosi tomu nechápem, prepáčte. Odpovedať Vám však môžem – zachovajte klasickú štruktúru žiadosti. Použite nejakú úvodnú formulku, samostatne vyčleňte dôvod žiadosti (používanie titulu Mgr.). V tomto prípade ani nemusíte nejako zdôvodňovať, prečo o to žiadate.

   • Dobrý večer. Žiadosť mám adresovať Mestskemu uradu v našom meste.

   • Tak potom to nič nemení na predtým odporúčanom postupe. Nebojte sa, žiadosť je krátka a stručná, nemáte čo pokaziť.

 25. dobry den chcela by som napisat ziadost o pridelenie bytu ked som slobodna mamicka a neviem co vsetko tam ma byt ako to ma byt sformulovane dakujem

 26. dobry den.pomozte mi prosim vas napisat ziadost do archivu nemocnice.potrebujem zistit o sebe nejake udaje .dakujem

 27. Dobry vecer,
  prosim Vas neviete mi poradit ako mam sformulovat ziadost o oslobodeni z telesnej vychovy?
  Dakujem,Martin.

 28. dobry den prosim ako mam napisat ziadost pre svojho zamestnavatela o zmenu funkcie som postova dorucovatelka a uz nevladzem denne chodit po dedine bolievaju ma nohy a som ustata robim to uz 13 rokov dakujem

  • Dobrý deň pracujem ako poštová dorucovatelka v inom meste ako je to moje a dostala som ponuku pracovať v mojom meste ako to oznámiť …zmluva mi končí 31.1.2024 no v mojom meste má chcú skor

 29. dobry den chcela bysom poprosit ako si mame napisat ziadost o 2izbovy alebo 1 izbovy byt .stavaju bytovku a neviem ako ju mam napisat

 30. prosim vás pošlite mi niekto vzor ako mam vystahovat ex manzela z bytu ked ohrozuje mna a moje deti.. prosim potrebujem co najrychlejšie lebo už je to neunosne stale nas napada… dakujem vopred

 31. Dobrý deň.
  Prosím o pomoc. Ako má vyzerať žiadosť na VŠ o zníženie počtu predmetov, ktoré som si vybral do letného semestra?
  Ďakujem.

 32. Dobrý deň, chcela by som sa informovať, ako napísať žiadosť o neplatené voľno. Ako mám začať písať text pod VECou?

  Ďakujem

 33. Prajem pekny den….
  Chcem požiadat obchodny retazec Lidl o sponzorstvo pri organizovani hasičskeho plesu no neviem sa pohnut.
  Viete mi pomocst?

 34. Dobrý deň prajem,

  neviete mi poradiť, ako napísať žiadosť o uzatvorenie spolupráce?

  Ďakujem za odpoveď

 35. Dobrý deň prajem!
  Potrebovala by som Vašu pomoc, ako napísať žiadosť o prijatie do školského internátu. Neviem, či stačí taká stručná verzia:
  Vec: Žiadosť o pridelenie ubytovania na akademický rok 2013/2014
  Dolupodpísaná Vás týmto žiadam o pridelenie ubytovania na akademický rok 2013/2014.
  alebo je potrebné tam napísať este nejaké údaje?
  Vopred Vám ďakujem za pomoc!
  Brigita

 36. Dobrý deň. Tento rok končím štúdium na VŠ, konkrétne učiteľstvo. Mohli by ste mi poradiť ako mám napísať do žiadosti, že by som chcela uzavrieť pracovný pomer od septembra, keďže štúdium ukončím až v máji? A tiež, komu mám žiadosti so životopisom adresovať?- riaditeľom, či sekretárke? ďakujem.

 37. Dobrý deň. V tomto roku končím štúdium na VŠ, učiteľstvo. Mohli by ste mi, prosím, poradiť ako mám presne formulovať informácie do žiadosti, keďže by som chcela pracovný pomer uzavrieť už od septembra, a štúdium ukončím až na prelome mája-júna? A ešte taká drobnosť, nebudem reagovať na inzerát a daná škola neponúka voľné pracovné miesta. Ďakujem

 38. dobrý den. chcem sa spytat, akou formou sa píše žiadosť na organizovanie akcie v dedine ktora sa ma podať na obecnom úrade.

 39. Dakujem, velmi uzitocny navod, ziadost o vratenie poplatku za prijimacky bola napisana za 10 minut 🙂 este raz vdaka

 40. Dobrý deň,
  chcela by som Vás poprosiť o radu. Pokúšam sa napísať žiadosť o zamestnanie len problém je v tom, že neviem ako mám začať a ako oslovovať. Píšem na správu katastra ale keďže 1.10. prechádzali správy katastra pod okresné úrady tak neviem ako to presne je a či to ešte je vôbec správa katastra a ďalší problém je v tom, že nie je vypísané žiadne výberové konanie. Doteraz som vždy oslovovala len firmu alebo spoločnosť a preto neviem ako to mám sformulovať.
  Vopred veľmi pekne ďakujem.

 41. Dobrý deň prajem pomohli by ste mi ako napísať žiadosť o sponzoring pre neziszkovú organizaciu Dobrovoľných hasičov ktorý žiadaju o sponzoring od súkromného podnikateľa

 42. dobry den .
  chcem Vas poziadat ako mam napisat ziadost na bytove druzstvo o preuctovanie vodneho, stocneho za rok 2013. Ziadost by mala byt pisana za vsetkych vlastnikov bytov v nasom dome….dakujem

 43. Dobrý deň. Potrebovala by som pomoc ako napísať žiadosť o odpustenie odbornej praxe. Študujem Hotelovú Akadémiu a zo zdravotných dôvodov som vynechala veľa hodin praxe.
  Vopred Vám ďakujem za pomoc .

 44. Dobry den.Potrebovla by som napisat ziadost na znizenie vyzivneho a neviem co vsetko ma obsahovat.Mozete my pomoct?Za ochotu vopred dakujem aprajem prijemny den.

 45. Prosim potrebujem poradit…ako napisem ziadot o opatrovanie clena rodiny?? idem opatrovat babku a povedali mi nech si napisem ziadost a netusim co tam mam dat…dakujem

 46. Dobry den
  Prosim Vas napisal som ziadost o zamestnanie a do prilohy som dal mamin zivotopis omylo,m samozrejme som to aj zaslal a este aj preposlal na urad prace. Tak moja otazka znie ako to vyriesit? Chcem napisat mail zo ziadostou o zamestnanie znova ale pod ziadost napisem ps: ospravedlnujem sa za zaslanie zleho zivotopisu. Akou formou to mam napisat ci ps-kou alebo iba zaslem im v prilohe zivotopis a do mailu sa ospravedlnim? vopred dakujem za odpovede :))

 47. dobrý deň, ako mám prosím napísať žiadosť do Českej správy soc. zabezpečení Žiadosť o Dorovnávací prídavok? Ďakujem.

 48. Dobrý deň,

  chcela by som Vás poprosiť o pomoc pri písaní žiadosti o zaradenie medzi členov do okrskovej komisie.

  Ďakujem

 49. Dobrý deň , chcela by som vás požiadať o pomoc pri napísaní žiadosti o prestup do vyššieho ročníka .
  Ďakujem

 50. Dobrý deň.. chcela by som poradiť ohľadom žiadosti do zamestnania. ako ju mám sformulovať, keď sa neuchádzam o žiadnu konkrétnu pozíciu?

  • Dobrý deň. Už Vám niekto pomohol sformulovať tú žiadosť? Totiž to, ja mám tiež taký istý problém, ani ja to neviem sformulovať.
   S pozdravom
   Michala

 51. Dobrý deň chcel by som poprosiť pomoc pri sformulovaní žiadosti do prvej stavebnej sporiteľne o výmaz z registra dlžníkov. ďakujem

  • Pokúste sa postupovať podľa návodu uvedeného v tomto článku. Uveďte jasne, čo požadujete a tiež dôvod Vašej žiadosti. Samotné žiadosti bohužiaľ nepíšeme.
   Prajeme úspešné podanie žiadosti!

 52. dobry den chcela by som poradit ohladom ziadosti do prace potrebujem ziadost o stiahnutie vypovede zo strany zamestnanca

 53. Dobry den,
  chcem sa spytat ci nahodou neviete niekto ako by mala vyzerat ziadost o zrusenie vycestovania. resp, ci nemate niekto taky dokument. mal by to sice robit pravnik ale niekedy nema proste cas.

 54. Dobrý deň, prosím Vás, chcela by som sa spýtať, aký je to typ listu
  a ako sa formuluje, keď chcem druhu stranu vyzvať k odpovedi /napr. do 30/ dní. Ide o to, že jedna firma mi sľúbila realizovať opravu škôd, ktoré mi spôsobila ich stavbou. No k realizácii sa nemajú, hoci v zmluve to máme zakotvené. Chcem Vás poprosiť, ako mám sformulovať taký list, ako sa posiela, môže slúžiť aj na právne účely? Ďakujem za odpoveď.

 55. Dobrýd deň,chcem sa spytat,ci by mi niekto nevedel poslat na moj email,ako sa pise ziadost o odpustenie polky trestu za odobatie vodicskeho preukazu za alkohol? prosim,neviem to nikde najst,ak by mal niekto skusenost s tymto poslite mi prosim vas vzor,dakujemmmmm.

 56. dobry,chcela by som poslat navrh na kupu obecneho bytu ktore je momentalne obsadene,vedel by mi niekto pomoct alebo poslat vzor?

 57. Dobrý deň potrebujem napísať žiadosť o odblokovanie účtu a neviem ako nato, vie mi niekto poradiť? Ďakujem

 58. Dobry den, vedeli by ste mi poradit ako mam napisat oslovenie v ziadosti, ked pisem ziadost na Ministerstvo prace soc. veci a rodiny. Mam len adresu kam mam poslat ziadost, ale nepoznam ziadnu kontaktnu osobu. Ako mozem napisat oslovenie? Dakujem

 59. Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o pomoc. Vedeli by ste mi poradiť ako napísať žiadosť o prešetrenie poistnej udalosti z dôvodu, že následky pretrvávajú? Ďakujem.

 60. Dobry den.Ja by som potrebovala vediet ako by sa napisalo žiadost o legalizacii a superlegalizacii umrtneho listu.

 61. Dobrý deň,

  prosím Vás, neviete mi poradiť, ako mám napísať žiadosť o vyjadrenie k zastavovacej štúdii?

  Ďakujem.

 62. Dobrý deň prajem. Nikde som totiž nenašiel nejaký vzor žiadosti o výmaz z bankového registra dlžníkov. Neviem si s tým rady. Viete mi stým pomôcť. Ďakujem

 63. Dobrý deň.
  nikde neviem nájsť vzor žiadosti o zníženie nájmu…
  ak by sa dalo do konca týždňa t.j. 13.10.2017 bola by som vďačná, nakoľko to potrebujem odovzdať čím skôr.
  Miška

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *