Ako napísať životopis

ako písať životopisAk ste nezamestnaný a hľadáte si prácu, nevyhnete sa písaniu životopisu. Životopis je dokument nazývaný aj Curriculum Vitae (CV) a jeho úlohou je dostať vás na prijímací pohovor. Práve kvôli tomu sa vám pri jeho písaní zídu viaceré rady v tomto článku. Vzory na stiahnutie nájdete na konci článku.

Ako písať životopis

Ešte pred napísaním životopisu si predstavte, že ste personalista alebo osoba, ktorá bude životopis čítať. Myslite na to aj počas písania, uvádzajte relevantné (vhodné) údaje a buďte stručný (maximálna dĺžka životopisu sú dve strany A4), no spomeňte všetko dôležité. Pokiaľ odpovedáte na inzerát, riaďte sa požadovanými informáciami uvedenými v texte inzerátu. Z toho vyplýva, že pre každú profesiu treba napísať nový profesijný životopis.
Uvádzajte iba pravdivé informácie a nikdy nie negatívne. Váš životopis má potenciálneho zamestnávateľa presvedčiť o vašej spôsobilosti vykonávať danú profesiu.

Štruktúrovaný životopis

Najpoužívanejším typom je štruktúrovaný životopis, ktorý poskytuje informácie pre zamestnávateľa v prehľadnej forme. Napísať ho nie je až tak zložité, preto nemajte obavy.

 • Životopisy sa píšu vždy na počítači klasickým dobre čitateľným písmom (Arial, Trebuchet MS, Times New Roman) vyhovujúcej veľkosti, nie však ozdobným
 • Používajte odseky, vhodné riadkovanie a text upravte tak, aby na konci strany pri prechode na druhú nezostala iba začatá veta
 • Štruktúrovaný životopis vytlačte na biely kancelársky papier formátu A4
 • Neváhajte k životopisu pripojiť aj prílohy, ak sa vám potrebné informácie nezmestili do tela dokumentu
 • V tomto dokumente oficiálneho charakteru nepoužívajte slang, skratky a neznáme slová
 • Nespomínajte svoje zlé vlastnosti
 • Nevytvárajte časové medzery medzi zamestnaniami
 • Nepriznávajte záľuby, ktoré by mohli odradiť zamestnávateľa

Časti životopisu

Kontakt

Uveďte svoje meno a adresu v tvare ulica, PSČ a mesto. Pokračujte telefónnym číslom (vždy iba jedno) a e-mailom (dnes už je to prakticky nutnosť). Napíšte iba taký kontakt, na ktorom budete zastihnuteľný. V prípade mailu neuvádzajte svoje neslušné alebo divné adresy, uprednostnite tvar meno@mail.sk.
Dátum narodenia ani rodinný stav sa uvádzať nemusí, ale môže. Iné súkromné údaje ako informácie o manželke či deťoch nie sú vôbec potrebné, je to prežitok z minulosti. Šetrite miesto radšej pre ďalšie fakty.

Mgr. Ján Novák
Tajovského 5, 999 00 Banská Bystrica
telefón: 0901 234 567
e-mail: j.novak@gmail.com

Vzdelanie

Napíšte postupne všetky dosiahnuté úrovne vzdelania okrem základnej školy. Začnite najvyšším dosiahnutým vzdelaním, dodržte teda poradie doktorandské štúdium, vysoká škola, stredná škola. Vždy uveďte od kedy do kedy ste študovali, názov aj sídlo školy a odbor, ktorý ste študovali. Zadajte aj spôsob ukončenia školy (napr. maturitná skúška).

2000-2005 Fakulta ekonomickej a finančníckej matematiky, Univerzita Komenského Bratislava
1996-2000 Gymnázium Jozefa Gregora Tajovského, Banská Bystrica

Výhodou pre vás je, ak máte doplnkové vzdelanie z takého odboru, z akého je zamestnanie, o ktoré sa uchádzate . Nezabudnite teda vypísať všetky dodatočné certifikáty a diplomy, ktoré máte.

2006-2007 Študijný pobyt, Veľká Británia, Oxford University
2008 CCIP Cisco certifikát

Pracovné skúsenosti

Tak ako pri vzdelaní, aj tu uvádzajte pracovné pozície od konca. Pri každej napíšte obdobie trvania zamestnania (v rokoch), zamestnávateľa, miesto vykonávania práce a názov pracovnej pozície. Vhodné je bližšie popísať post, na ktorom ste pracovali. Potenciálny zamestnávateľ tak bude vedieť, aké máte skúsenosti. Myslite na tu a napíšte všetko, o čom si myslíte, že vás ukáže v lepšom svetle.
Evidenciu na úrade práce, materskú dovolenku a pod. uvádzajte len vtedy, ak trvala dlhšie ako pol roka. Medzi zamestnaniami totiž nesmie vzniknúť časová medzera.

*_____ znázorňuje medzeru v odseku

2008-2010 _Zamestnávateľ 2, Bratislava
__________Pozícia: finančný manažér
__________Popis práce: finančné analýzy, riadenie investovania

2006-2008 _Zamestnávateľ 1, a.s., Martin
__________Pozícia: finančný analytik
__________Popis práce: vytváranie grafov, vedenie štatistík, vytváranie finančnej stratégie, programovanie účtovného softvéru

2005-2006 _Evidovaný na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, Banská Bystrica

Jazykové znalosti

V životopise na tomto mieste uvádzate svoje jazykové schopnosti. Niekedy nie je až tak dôležité, koľko jazykov poznáte, ale na akej úrovni ich ovládate. Poznáme viacero úrovní: pasívne, slovom a písmom, aktívne, mierne pokročilý, pokročilý, expert. Pokiaľ potenciálny zamestnávateľ v inzeráte uvádza nutnosť ovládať konkrétny jazyk, nemá význam zasielať mu životopis, ak týmto jazykom nehovoríte.

Anglický jazyk – aktívne
Nemecký jazyk – základy

Iné znalosti

Niektoré profesie vyžadujú aj špeciálne znalosti, isté veci sú už dnes dokonca samozrejmosťou. Vždy napíšte ku každej znalosti aj úroveň vašich schopností. Patria sem ekonomické a počítačové znalosti, strojopis, živnostenský list a vodičské oprávnenie.

Počítačové znalosti
Microsoft Word – expert
Microsoft Excel – expert
Internet – pokročilý
Money S4 – základy

Vodičský preukaz sk. B – najazdených 50 000 km

Záujmy

Štruktúrovaný životopis nevyžaduje ich uvedenie, no môžu byť pre vás plusom, rovnako však aj mínusom. Vaše koníčky o vás veľa napovedajú a skúsenému personalistovi povedia, či sa hodíte do kolektívu alebo nie, či ste trpezlivý, logický typ a pod. Stále však je šanca, že vás budúci šéf môže mať rovnaké záujmy ako vy, a to vám pomôže.

Referencie

Referencie sú to najcennejšie, čo môžete mať. Niekedy práve ony majú najväčší vplyv na vaše prijatie do zamestnanie. V tejto časti životopisu umiestnite kontakty na vašich predošlých zamestnávateľov, ktorí sú ochotní o vás povedať pár dobrých slov. Je len na potenciálnom zamestnávateľovi, či tieto kontakty využije a spýta sa na vás.

Mgr. Peter Prísny, Zamestnávateľ 2, Bratislava
telefón: 0903 456 789
e-mail: peter.prisny@gmail.com

Ing. Igor Malý; Zamestnávateľ 1, a.s.; Martin
telefón: 0902 345 678
e-mail: igor.maly@zamestnavatel.com

Záver životopisu

Na koniec je už potrebné udať len dátum vyhotovenia (vždy aktuálny), miesto a v prípade tlačenej verzie vlastnoručný podpis. V prípade mailu stačí napísať svoje meno.

V Banskej Bystrici, 1.1.2010

Treba ešte dodať, že životopis by mal byť stručný, zaujímavý a relevantný. Dajte si na jeho vyhotovení záležať a nezabudnite ho dať skontrolovať inej osobe alebo osobám. Kvalitný štruktúrovaný životopis dobre predáva.

Štruktúrovaný životopis, vzor:

*_____ znázorňuje medzeru v odseku

Životopis

Mgr. Ján Novák
Tajovského 5, 999 00 Banská Bystrica
telefón: 0901 234 567
e-mail: j.novak@gmail.com

Vzdelanie

2000-2005          Fakulta ekonomickej a finančníckej matematiky, Univerzita Komenského Bratislava
1996-2000          Gymnázium Jozefa Gregora Tajovského, Banská Bystrica

Doplnkové vzdelanie

2006-2007           Študijný pobyt, Veľká Británia, Oxford University
2008                     CCIP Cisco certifikát

Pracovné skúsenosti

2008-2010           Zamestnávateľ 2, Bratislava
______________Pozícia: finančný manažér
______________Popis práce: finančné analýzy, riadenie investovania

2006-2008          Zamestnávateľ 1, a.s., Martin
______________Pozícia: finančný analytik
______________Popis práce: vytváranie grafov, vedenie štatistík, vytváranie finančnej stratégie, programovanie účtovného softvéru

2005-2006          Evidovaný na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, Banská Bystrica

Jazykové znalosti

Anglický jazyk – aktívne
Nemecký jazyk – základy

Počítačové znalosti

Microsoft Word – expert
Microsoft Excel – expert
Internet – pokročilý
Money S4 – základy

Iné znalosti

Vodičský preukaz sk. B – najazdených 50 000 km

Referencie

Mgr. Peter Prísny, Zamestnávateľ 2, Bratislava
telefón: 0903 456 789
e-mail: peter.prisny@gmail.com

Ing. Igor Malý; Zamestnávateľ 1, a.s.; Martin
telefón: 0902 345 678
e-mail: igor.maly@zamestnavatel.com

______V Banskej Bystrici, 1.1.2010

Mgr. Ján Novák

Vzory


8 reakcií na “Ako napísať životopis

 1. Spätné upozornenie: Ako napísať oznámenie | Ako písať

 2. Spätné upozornenie: Akopisat.sk: Dá sa písať aj ušami? | Embuck Blog

 3. Zdravim. Uchadzam sa o zamestnanie vodica. Od konca skoly som pomahal kamosovi v pekarni. Rozvazal som skoro kazdy den. Neskor asi o rok som sa dostal do pekarne ako vodic. Pracoval som 3 roky na cierno. Neskor som dostal dohhodu a o rok neskor som dostal pracovnu zmluvu. Takze do kopy som tam pracoval 6 rokov. Ako to napisat do zivotopisu?

  • Dobrý deň, je to dosť zložitá situácia. Ak by Vám totiž daný zamestnávateľ nejakým spôsobom potvrdil (hoci i neformálnym), že ste u neho pracovali, hrozila by mu pokuta. Je to na Vás, či si tie 3 roky do životopisu napíšete alebo nie, situáciu aj tak potom asi budete musieť vysvetliť na pohovore. Prajeme veľa šťastia!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *